Fraud Blocker

Jaka gitara elektryczna na początek?

02-05-2024

TL;DR

 • W tekście poruszono temat wyboru gitary elektrycznej dla początkujących muzyków.
 • Omówiono różne rodzaje gitar elektrycznych, takie jak gitary z litym korpusem, semi hollow body i hollow body, oraz gitary z rozszerzonym zakresem dźwięków.
 • Przedstawiono porady dotyczące wyboru gitary, takie jak określenie celów muzycznych, badanie marek i modeli, testowanie gitary w sklepie oraz utrzymywanie instrumentu w dobrym stanie.
 • Podano przykłady popularnych modeli gitar elektrycznych dla początkujących, takich jak Les Paul i Stratocaster, wraz z ich zaletami i wadami.
 • Zwrócono uwagę na znaczenie budżetu, stylu muzycznego, funkcji, renomy marki oraz grywalności przy wyborze gitary.

Jaką elektryczną gitarę wybrać na start?

W zasadzie to jest pytanie, na które odpowiadamy codziennie naszym klientom w składzie muzycznym. Nie ma praktycznie dnia, kiedy nie zjawiłby się ktoś, kto chciałby wybrać na początek dla siebie lub dla kogoś najlepszą gitarę i czuje się zagubiony w morzu możliwości. Ten poradnik pozwoli Wam lepiej przygotować się do zakupów. Chcemy, aby to był najbardziej wnikliwy poradnik na dany temat dostępny w polskim internecie, a czy to się uda, zobaczymy. Zapraszamy do lektury i liczymy na Wasze opinie w tym temacie.

Pytanie, jakie pojawia się w tekście, jest pewnym uszczegółowieniem pytania "jaka gitara na początek?". Gdy już odpowiemy sobie, że chcemy zacząć od gitary elektrycznej (nie gitary akustycznej ani gitary klasycznej), należy zastanowić się nad tym, jaka ta gitara elektryczna ma być?

Wybór pierwszej gitary elektrycznej dla początkujących muzyków jest z jednej strony trudny, a z drugiej dość łatwy. Uważamy, że dziś w sklepie muzycznym, takim jak nasz, niemożliwe jest kupienie czegoś naprawdę złego, jednak warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi czynnikami, aby podjąć trafną decyzję. Gitary nie różnią się między sobą tylko tym, że jedna jest lepsza od drugiej; różnice między gitarami sprowadzają się do stylu, designu i tego czegoś, co trudno ująć w słowa, a czego ludzie uparcie szukają we wszystkim. Na rynku dostępna jest szeroka gama modeli odpowiednich dla osób rozpoczynających swoją przygodę z grą na gitarze. Ważne jest, aby znaleźć instrument, który nie tylko pasuje do Twojego stylu muzycznego, ale również do Twoich indywidualnych potrzeb i umiejętności.

Najlepszą opcją dla początkujących może być gitara elektryczna z podstawowymi funkcjami i prostą konstrukcją. Dzięki temu łatwiej będzie się nauczyć podstawowych technik gry i rozwijać umiejętności. Dobrze jest również zastanowić się nad wyborem odpowiedniego comba gitarowego oraz dodatkowego wyposażenia, które pomogą Ci w rozpoczęciu przygody z elektrykiem. Niezależnie od tego, czy Twoim idolem jest Jimi Hendrix, czy też chcesz znaleźć swój własny styl gry, odpowiednia gitara elektryczna na początek pomoże Ci w rozwoju muzycznym.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest regularna praktyka i cierpliwość. Nie zrażaj się trudnościami na początku – granie na gitarze nie jest czynnością naturalną. Każdy wielki gitarzysta kiedyś zaczął od pierwszych dźwięków. Pamiętaj, że zawsze możesz do nas przyjść, sprawdzić różne modele gitar na własne ucho i pod własną ręką. Pomożemy ci w wyborze idealnego instrumentu, ponieważ żyjemy z tego. Pomożemy Ci wybrać instrument, który sprawia ci radość i inspiruje do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności.

Link do gitar elektrycznych dla początkujących:

Jakie są rodzaje gitar elektrycznych?

Gitary elektryczne z litym korpusem: Ikona rocka

Gitara elektryczna jest rodzajem instrumentu muzycznego, który można klasyfikować na wiele sposobów, przy czym te metody klasyfikacji nie wykluczają się wzajemnie. Historia kultury popularnej dostarcza licznych materiałów źródłowych umożliwiających przeprowadzenie tego zadania w miarę odpowiedni sposób. Celem jest jednak przeprowadzenie klasyfikacji w sposób jak najbardziej ogólny, aby z biegiem czasu móc skupić się na bardziej szczegółowych lub specyficznych rozważaniach.

Gitary elektryczne z litym korpusem (można by je zbiorczo nazwać gitary full body) są powszechnie kojarzone z brzmieniem rockowym i metalowym, dzięki swojej konstrukcji korpusu, który zapewnia mocny dźwięk i długotrwały sustain. Popularne modele, takie jak Stratocaster czy Les Paul, są wybierane przez profesjonalistów oraz początkujących gitarzystów z uwagi na ich wszechstronność i możliwość osiągnięcia szerokiego spektrum brzmień.

Gitary tego typu są również cenione za swoją stabilność i wytrzymałość, co czyni je idealnym wyborem dla muzyków koncertowych i studyjnych. Ich solidna konstrukcja zapewnia doskonałą transmisję dźwięku i minimalizuje problemy ze sprzęganiem, co pozwala uzyskać czyste brzmienie nawet przy dużych głośnościach. Warto zauważyć, że tego typu gitary są również stosunkowo łatwe w naprawie i konserwacji, co sprawia, że są doskonałym wyborem dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z gitarą elektryczną.

Postrzeganie gitary full body jako ikony rocka nie ogranicza się tylko do jej brzmienia. Charakterystyczny design, bogata historia i kultowe statusy niektórych modeli (Stratocaster, Telecaster, Les Paul) sprawiają, że gitary z litym korpusem są nieodzownym elementem dla wielu muzyków na całym świecie, inspirując zarówno wirtuozów gry na gitarze, jak i fanów muzyki rockowej.

Przykładami takich gitar są np:

Gitary elektryczne semi hollow body i hollow body

Gitary elektryczne hollow body i semi-hollow body są cenione za swoją unikalność w kreowaniu charakterystycznych brzmień. Ich konstrukcja opiera się na korpusie z pustą komorą rezonansową, co pozwala uzyskać ciepłe i pełne brzmienie, idealne do jazzu czy bluesa. Gitary semi-hollow to grupa gitar, których korpus nie jest zupełnie pusty – albo w części mają lity korpus, albo przez środek przechodzi klocek drewna wzdłuż osi strun.

W przeciwieństwie do gitar full body, modele typu holoow body charakteryzują się większym rozmiarem korpusu, ale za to mają lżejszą konstrukcję, co sprawia, że mogą być bardziej komfortowe w trakcie długich sesji nagraniowych lub koncertów, co jednak nie jest cechą decydującą przy wyborze tych gitar.

Gitary hollow i semi-hollow body są trudniejszymi instrumentami do wykonania niż gitary z litego korpusu, dlatego też nie spotyka się tych gitar w niższych przedziałach cenowych. Są to gitary dla osób z wyrobionym gustem muzycznym, a więc dla gitarzystów, którzy nie chcą grać każdego rodzaju muzyki. Nie chodzi tu jednak o to, że są to gitary lepsze od gitar z litego korpusu, chodzi o to, że tych gitar nie poleca się ludziom, którzy są na początkowym etapie swojego zainteresowania gitarami elektrycznymi.

Co ciekawe, zauważyliśmy w naszym sklepie, że te gitary są często mylone przez początkujących z gitarami elektroakustycznymi, mimo że nie mają one z tego typu gitarami niemal nic wspólnego. Za tymi rodzajami gitar stoją zupełnie inne filozofie myślenia o tym, czym jest gitara, ponieważ z jednej strony mamy gitarę akustyczną a z drugiej elektryczną.

Przykładami takich gitar są np:

Gitary elektryczne z rozszerzonym zakresem dźwięków: Wykraczając poza standardowe strojenia

Gitary elektryczne z rozszerzonym zakresem dźwięków to innowacyjne instrumenty, które pozwalają gitarzystom eksperymentować z nowymi brzmieniami i technikami gry. Dzięki dodatkowym progom i dźwiękom, gitary te umożliwiają odtwarzanie bardziej złożonych kompozycji muzycznych, otwierając przed muzykami nowe możliwości aranżacyjne i kreatywne.

Granie na gitarze z rozszerzonym zakresem dźwięków wymaga od gitarzysty większej precyzji i zaawansowanej techniki, co sprawia, że są one często wybierane przez gitarzystów eksperymentujących z muzyką rockową, metalową, czy progresywną. Dodatkowym atutem tych instrumentów jest możliwość dostosowania strojenia do indywidualnych preferencji gitarzysty, co pozwala na tworzenie unikalnych i oryginalnych kompozycji muzycznych.

Warto zauważyć, że gitary z rozszerzonym zakresem dźwięków są coraz bardziej popularne wśród muzyków poszukujących nowych wyzwań i inspiracji w świecie muzyki, co sprawia, że stają się one nieodzownym elementem w kolekcji każdego ambitnego gitarzysty, pragnącego poszerzyć swoje muzyczne horyzonty.

Przykładami takich gitar są np:

Pozostałe linki:

Czynniki do rozważenia przed zakupem pierwszej gitary elektrycznej

Budżet: Planowanie inwestycji

Kiedy decydujesz się na zakup pierwszej gitary elektrycznej, ważne jest, aby dobrze przemyśleć swój budżet. Nie chcesz przepłacić za instrument, który może przekraczać Twoje możliwości finansowe. Z drugiej strony, inwestycja w zbyt tanie rozwiązanie może skutkować słabą jakością dźwięku i wykonania. Dobrze jest ustalić realistyczny budżet i zastanowić się, co jest dla Ciebie najważniejsze w gitarze.

Pamiętaj, że cena elektryka może się różnić w zależności od producenta, modelu oraz dodatkowych funkcji. Przed zakupem warto przeanalizować różne opcje i wybrać instrument, który będzie dobrze spełniał Twoje oczekiwania, nie przekraczając przy tym granic budżetu.

Percepcja, że im wyższa cena, tym lepszy produkt, nie zawsze się sprawdza w przypadku gitary elektrycznej, choć jednocześnie z naszego doświadczenia wynika, że szansa na znalezienie naprawdę dobrego instrumentu maleje, im cena jest niższa. Ostatecznie sądzimy, że ważne jest znalezienie złotego środka między ceną a jakością, aby być zadowolonym zarówno z zakupu, jak i z brzmienia samego instrumentu.

Styl muzyczny: Dopasowanie brzmienia do gatunku muzycznego

Styl muzyczny w jaki celujesz ma kluczowe znaczenie przy wyborze gitary elektrycznej. Różne rodzaje gitary mają różne kształty i mogą lepiej pasować do określonych gatunków muzycznych. Na przykład, jeśli interesuje Cię rock, bardziej agresywny dźwięk, to gitara z humbuckerami z agresywnym designem może być lepszym wyborem niż różowy Tele. Natomiast jeśli preferujesz bardziej subtelne brzmienie, gitara z singlami może być lepszym rozwiązaniem.

Generalnie trzeba także pamiętać, czym różnią się od siebie przetworniki, które podobnie jak same gitary, można podzielić na wiele sposobów. Jednak najbardziej rozpowszechnionym podziałem jest podział na single i humbuckery. To, jakie gitara posiada przetworniki, w dużym stopniu determinuje jaki ma charakter, i gdyby szukać dobrego porównania, które przybliżyłoby nam, na czym polega różnica miedzy nimi, polecamy wyobrazić sobie, że różnica między singlami a humbuckerami jest taka jak między cienkopisem a flamastrem.

Wybór gitary elektrycznej powinien być zgodny z Twoimi preferencjami muzycznymi, abyś mógł/a cieszyć się grą i brzmieniem. Przed zakupem zastanów się, jaki gatunek muzyczny najbardziej Cię interesuje i jakie brzmienie chcesz osiągnąć. Pomyśl, kto jest Twoim idolem i dostosuj wybór gitary pod kątem tego, na jakim instrumencie gra Twój idol. Twoim idolem może być gwiazda rocka, ale też dobry kolega, który gra już na gitarze od dłuższego czasu i masz poczucie, że to on jest kimś, na kim warto się wzorować w tym temacie.

Percepcja brzmienia gitary w kontekście konkretnego gatunku muzycznego jest kluczowa dla wyboru odpowiedniego instrumentu, który będzie spełniał Twoje oczekiwania i inspiracje muzyczne.

Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek pytania w tym temacie, śmiało możesz nam je zadać. Z radością uszczegółowimy odpowiedź, poszerzając perspektywę, którą tu tylko ledwie zanaczamy.

Funkcje: Zrozumienie specyfikacji i podzespołów

Przed zakupem elektryka warto zwrócić uwagę na różnorodne funkcje, specyfikacje i podzespoły instrumentu. To, jakie przetworniki są zainstalowane, rodzaj mostka czy rodzaj drewna korpusu mają wpływ na finalne brzmienie gitary. Niektóre modele mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak przystawki piezo lub systemy tremolo (także typu floyd rose), które mogą poszerzyć możliwości kreatywne podczas gry.

Zrozumienie specyfikacji i funkcji gitary elektrycznej pomoże Ci dokonać świadomego wyboru. Przed zakupem warto zapoznać się z różnymi opcjami dostępnymi na rynku i wybrać instrument, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom muzycznym.

Percepcja znaczenia poszczególnych funkcji i specyfikacji gitary elektrycznej może pomóc Ci dokonać trafnego wyboru, który będzie satysfakcjonujący zarówno pod względem brzmienia, jak i wygody podczas gry.

Renoma marki: Wybór godnego zaufania producenta

Wybór renomowanej marki gitary elektrycznej może mieć wpływ na jakość wykonania, brzmienie oraz trwałość instrumentu. Firmy o ugruntowanej pozycji na rynku często oferują produkty wysokiej jakości, które cieszą się uznaniem wśród muzyków. Dobrze jest zasięgnąć opinii innych osób, sprawdzić recenzje i opinie na temat różnych producentów, aby dokonać świadomego wyboru.

Marka gitary elektrycznej może świadczyć o tradycji i doświadczeniu producenta, co może mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Przed wyborem konkretnego modelu warto przyjrzeć się reputacji marki i sprawdzić, czy jest to producent godny zaufania.

Percepcja renomy marki gitary elektrycznej może wpłynąć na decyzję zakupową, dlatego warto zwrócić uwagę na fakt, że wybieramy renomowanego producenta, który zapewni wysoką jakość i satysfakcję z używania instrumentu. I tak jeśli twoim wzorem jest np. Eric Clapton, to oczywistym wyborem będzie gitara typu Fender Stratocaster, ale ponieważ gitary firmy Fender to gitary raczej z wyższej półki, podpowiadamy aby na początek wybrać gitarę marki Squier, i taką dobrą gitarą typu stratocaster lub telecaster na początek będzie gitara Squier z serii Sonic albo odrobinę droższa gitara z serii Affinity. Te instrumenty są pomyślane od samego początku jako gitary przeznaczone dla początkujących. Cechuje je wysoka jakość wykonania, przystępna cena oraz wiernośc oryginałowi.

Grywalność: Zapewnienie wygody i ergonomii

Podczas wyboru gitary na początek nie zapominaj o grywalności instrumentu. Dobrze dobrana gitara powinna być wygodna w grze, ergonomiczna i dopasowana do twoich preferencji. Elementy takie jak kształt korpusu, szerokość, kształt gryfu czy umiejscowienie pokręteł może mieć znaczący wpływ na komfort podczas gry. Tu jest cała masa czynników, które trudno nawet wymieniać -> Alchemia.

Grywalność elektryka ma kluczowe znaczenie dla wygody i satysfakcji z gry. Przed zakupem warto przetestować różne modele, sprawdzić, jak leży w dłoniach i czy jest odpowiednio wyważona. Osobiście przetestuj instrument, aby mieć pewność, że spełnia Twoje oczekiwania pod względem grywalności.

Percepcja wygody i ergonomii gitary elektrycznej jest istotna dla komfortu gry i zadowolenia z instrumentu. Wybierając instrument, warto zwrócić uwagę na te aspekty, aby gra była przyjemna i satysfakcjonująca.

Oczywiście nie jest łatwo dokonać takiego wyboru, gdy grać w ogóle nie potrafimy, ale wtedy należy uzbroić się w wyobraźnię oraz oprzeć się na opinii tych, którzy się na tym znają. Wydaje się, że wygoda jest rzeczą względną i na pewno w dużej części tak jest, ale jednak są pewne sztywne zasady, którymi warto się kierować przy odbieraniu wrażeń z tego, jak trzymamy gitarę. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, czy poprawnie trzymamy gitarę w rękach, bo gitara, która nam np. leży na kolanach, na pewno nie będzie sprawiała wrażenia gitary wygodnej przy testowaniu.

Jak wybrać swoją pierwszą gitarę elektryczną - Praktyczny poradnik krok po kroku

Krok 1: Określenie swoich celów muzycznych i preferencji

Krok 1a: Określenie swoich celów muzycznych i preferencji jest kluczowym etapem w wyborze początkowej gitary elektrycznej. Zastanów się, jaki rodzaj muzyki chcesz grać, czy wolisz brzmienie rockowe, jazzowe czy może bluesowe. Określenie swoich preferencji pozwoli Ci zoptymalizować wybór gitary do swoich potrzeb oraz wymagań.

Krok 1b: Pamiętaj również o swoich umiejętnościach gry na gitarze. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z grą na tym instrumencie, warto postawić na prostszą konstrukcję gitary, która będzie łatwiejsza do nauki. Z kolei bardziej zaawansowani gracze mogą zdecydować się na bardziej zaawansowane modele z większą liczbą funkcji.

Krok 1c: Konsultacja z nauczycielem gry na gitarze lub doświadczonymi muzykami może również okazać się bardzo pomocna przy określeniu swoich celów muzycznych i preferencji. Pamiętaj, że pierwsza gitara elektryczna powinna być dopasowana do Ciebie i Twoich potrzeb, dlatego warto poświęcić czas na dokładne określenie, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Jeśli nie masz jeszcze wybranego nauczyciela, zapytaj nas - chętnie Ci kogoś dobrego polecimy, bo z oferty naszego sklepu korzysta naprawdę wiele utalentowanych i znakomicie uczących nauczycieli.

Krok 2: Badanie i porównywanie różnych marek i modeli

Krok 2a: Badanie i porównywanie różnych marek i modeli gitary elektrycznej to kluczowy krok w procesie wyboru instrumentu. Przed podjęciem decyzji o zakupie, zastanów się nad markami i modelami, które najbardziej Cię interesują. Sprawdź opinie innych użytkowników oraz recenzje, aby poznać opinie na temat jakości oraz brzmienia poszczególnych instrumentów.

Krok 2b: Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odwiedzić także inne konkurencyjne sklepy muzyczne (nawet jeśli uważasz nasz za najlepszy na świecie ;)) i osobiście przetestować wybrane gitary. Sprawdź, jak leży w twojej dłoni, jak wygodne są pozycje strun oraz jak brzmi instrument podczas gry. Pamiętaj, że wybór gitary elektrycznej to bardzo osobista decyzja, dlatego ważne jest, abyś był zadowolony z wyboru.

Krok 3: Testowanie gitar w sklepie lub konsultacja z doświadczonymi graczami

Krok 3a: Testowanie gitar w sklepie muzycznym lub konsultacja z doświadczonymi gitarzystami może pomóc Ci w dokonaniu ostatecznego wyboru gitary elektrycznej. Podczas testowania instrumentów zwróć uwagę na ergonomię, brzmienie oraz komfort gry. Porozmawiaj z nami w sklepie lub z innymi gitarzystami, którzy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i wskazówkami dotyczącymi wyboru gitary.

Krok 3b: Konsultacja z doświadczonymi graczami może być bardzo cenna, ponieważ osoby te mają większe doświadczenie w grze na gitarze elektrycznej i mogą podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych modeli i marek. Słuchaj, jakim językiem się oni posługują, naucz się tego języka, będzie Ci wtedy o wiele łatwiej nawiązać relacje z innymi graczami. Opinie innych muzyków mogą być pomocne, ale ostateczna decyzja powinna być zgodna z Twoimi własnymi preferencjami i potrzebami. Ale pamiętaj, to jest temat rzeka, dlatego nie daj się wciągnąć w niepotrzebne dywagacje, które nie wnoszą w temat nic dobrego. To fajnie, że chcesz kupić dobrą gitarę na początek, ale takich gitar jest wiele i bądź tego świadomy i tego się trzymaj.

Krok 3c: Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również zastanowić się nad dodatkowymi akcesoriami, które mogą być niezbędne do grania na elektryku. Zacznij od podstawowych akcesoriów, takich jak kable, combo gitarowe, statyw, hak czy pokrowiec, a później możesz rozszerzyć swoje wyposażenie o efekty gitarowe i tuner. Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz do komfortowej gry na swojej nowej gitarze.

Porady dla początkujących gitarzystów elektrycznych

Ustalanie rutyn ćwiczeń

Początkujący gitarzyści (nie tylko elektryczni) powinni ustalić regularne rutynę ćwiczeń, aby rozwijać swoje umiejętności muzyczne. Warto zacząć od prostych skal i akordów, stopniowo zwiększając tempo i trudność. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie różnorodnych ćwiczeń technicznych, które pomogą w budowaniu siły i precyzji w grze.

Podczas ustalania rutyn ćwiczeń ważne jest zachowanie regularności i systematyczności. Zaleca się codzienne ćwiczenia przez krótkie, ale intensywne sesje, zamiast długich maratonów gry. To pozwoli uniknąć zmęczenia i znudzenia, jednocześnie umożliwiając ciągły rozwój umiejętności gitarowych.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość i wytrwałość. Postępy mogą przychodzić stopniowo, więc nie zniechęcaj się trudnościami na początku. Traktuj swoje ćwiczenia jako okazję do nauki i doskonalenia, a efekty z pewnością się niebawem pojawią.

Eksploracja: Wypróbowywanie różnych dźwięków i efektów

Eksploracja różnych dźwięków i efektów jest nieodłączną częścią nauki gry na gitarze elektrycznej. Zabawa z różnymi ustawieniami wzmacniacza, efektami i technikami gry pozwoli ci odkryć nowe brzmienia i wyrazić swoją kreatywność muzyczną. Nie bój się eksperymentować i szukać unikalnych dźwięków, które będą odzwierciedleniem twojego stylu gry.

Pamiętaj, że eksploracja dźwięków i efektów powinna być balansowana z praktyką techniczną. Szukaj inspiracji u doświadczonych gitarzystów, ale jednocześnie staraj się znaleźć własny głos i wyrazistość muzyczną. Połączenie technicznego mistrzostwa z eksploracją brzmień pozwoli ci rozwijać się jako wszechstronny gitarzysta.

Poświęć czas na systematyczne testowanie różnych dźwięków i efektów, a także eksperymentowanie z nowymi technikami gry. To otworzy przed tobą nowe możliwości muzyczne i pozwoli odkrywać nieskończone potencjały twojej gitary.

Utrzymywanie: Zachowanie swojej gitary w optymalnym stanie

Aby cieszyć się długotrwałą używalnością swojego elektryka, ważne jest jego utrzymywanie w optymalnym stanie. Warto regularnie sprawdzać i regulować działanie mostka i siodełka, aby zapewnić precyzyjne i stabilne brzmienie instrumentu. Ponadto, nie zapominaj o czyszczeniu i konserwacji podzespołów oraz korpusu gitary.

Pamiętaj, że prawidłowa pielęgnacja gitary elektrycznej ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiej jakości brzmienia i wydajności instrumentu. Regularne czyszczenie i regulacje sprawią, że twój instrument będzie działał sprawnie i bez problemów, pozwalając ci skupić się wyłącznie na grze i muzykalności.

Zadbaj o swoją gitarę elektryczną tak, jak o swojego najlepszego przyjaciela. Regularna konserwacja i dbałość o takie detale sprawią, że będziesz mógł cieszyć się doskonałym brzmieniem i wydajnością swojego instrumentu przez wiele wiele lat.

Dla tych, którzy kupią u nas w sklepie swoją gitarę, mamy specjalną ofertę (to nic nowego, u nas zawsze tak było). Do 6 miesięcy od czasu zakupu można przynieść do nas gitarę na tzw. pierwszą regulację. Doprowadzimy wtedy Twoją gitarę do stanu, jakby była nowa, za darmo. Jedyne, co musisz zrobić, to tylko się z nią zjawić i dostarczyć nam lub kupić u nas struny, które chcesz, by znalazły się na gitarze. Operację regulacji gitary wykonuje się zawsze na nowych strunach, nigdy na starych.

Poza tym zawsze można skorzystać z usług naszego lutnika, a więcej na ten temat znajdziesz w wpisie w linku poniżej:

Popularne modele początkowych gitar elektrycznych i ich zalety i wady

Zalety i wady popularnych modeli dla początkujących

Wybór pierwszej gitary elektrycznej może być przytłaczający, dlatego warto poznać zalety i wady popularnych modeli, aby podjąć świadomą decyzję. Poniżej przedstawiamy tabelę porównawczą, która jest jednak tylko pewną wskazówką i nie należy przywiązywać do niej zbyt wielkiej wagi (są tylko dwa ikoniczne kształty).

Les Paul Stratocaster
Zalety
 • Seksowny, ponadczasowy wygląd z charakterystycznym pojedynczym wcięciem w korpusie
 • Dwa humbuckery zapewniające ciepłe, mięsiste brzmienie bez niepożądanego brumienia
 • Status kultowej gitary
 • Charakterystyczne, pełne i bogate brzmienie, wynikające z konstrukcji korpusu
 • Wklejany gryf (tzw. set-in) dający instrumentowi długi sustain i wpływający na ogólny charakter brzmienia
 • Mostek Tune-o-matic zapewniający stabilność stroju i dobry sustain
Zalety
 • Charakterystyczne śpiewne brzmienie,  które to stało się jednym z fundamentów muzyki rozrywkowej na swiecie
 • Ergonomiczny kształt korpusu z dwoma wygodnymi wcięciami
 • Mostek tremolo z indywidualną regulacją wysokości i długości strun
 • Łatwość modyfikacji i napraw
 • Ponadczasowa uniwersalność
 • Status kultowej gitary, jego kształt jest powszechnie rozpoznawalny
Wady
 • Wysoka waga - masywny mahoniowy korpus z klonowym topem sprawia, że Les Paul jest stosunkowo ciężką gitarą
 • Mniej ergonomiczny kształt
 • Sprzężenia zwrotne - ze względu na swoją konstrukcję, Les Paul jest podatny na sprzężenia zwrotne przy dużym przesterze
Wady
 • Brumienie singli - Coś za coś, śpiewne brzmienie ma swoją cenę
 • Mostek tremolo - choć daje możliwość uzyskiwania efektów vibrato, to jednocześnie negatywnie wpływa na stabilność stroju gitary
 • Mniejsza moc i siła brzmienia w porównaniu do humbuckerów

Rozumienie wartości: Co otrzymujesz za daną kwotę

Rozważając zakup gitary elektrycznej, ważne jest zrozumienie relacji między ceną a jakością instrumentu. Nie zawsze droższy model będzie lepszy dla początkującego, z drugiej strony, statystycznie rzecz biorąc, gitary droższe są lepsze od gitar tańszych. Dlatego najlepszym sposobem na wejście w posiadanie instrumentu jest osobisty zakup gitary w sklepie, a nie przez internet, gdyż wtedy nie wiemy, co tak naprawdę do nas przyjdzie. Pomijam tu aspekt testowania, który jest bardzo przyjemny.

U nas w składzie można godzinami testować sprzęt w naszej kanciapie na dole. Gdy jednak dokonujesz rozeznania, czym się ogólnie zainteresować, warto prześledzić opinie w internecie i wtedy trzeba umieć spojrzeć na rzeczy trzeźwym okiem. 

Rankingi gitar

W internecie można znaleźć różne rankingi gitar ułożonych według różnych kryteriów. Warto na nie spojrzeć, jednocześnie polecamy zachować dystans, bo prawda jest taka, że one są często jedynie elementem lejka sprzedażowego, a informacje tam zawarte to jedynie bardzo powierzchowne informacje, które niewiele mogą wnieść do tematu. Jednocześnie dostarczają one bazowej informacji o tym, jakie gitary w ogóle są obecne na rynku. Zawsze patrz na datę sporządzenia takiego rankingu!

Potencjał do rozwoju: Spojrzenie w przyszłość

Kiedy już opanujesz podstawy gry na gitarze elektrycznej, zaczniesz zastanawiać się nad kolejnym etapem - rozwinięciem swoich umiejętności poprzez ulepszenie instrumentu. I znowu możliwości jest wręcz nieograniczona ilość. Gitary to taki rodzaj urządzenia, który jest idealnym przedmiotem do ulepszania.

Modować gitarę można na wiele sposobów, ale najczęściej dokonuje się tego poprzez zmianę przetworników oraz przez wymianę osprzętu. Jeśli więc mamy gitarę, która była niedroga przy zakupie, w ostatecznym rozrachunku jest to gitara bardzo dobra i bardzo grywalna, możemy podnieść jej wartość przez inwestycję w wymianę przetworników. Możemy nie tylko założyć jej lepsze przetworniki, ale też zupełnie inne, zmieniające jej charakter, np. do Squiera Telecastera włożyć przetworniki Merlin typu humbucker. Tak zmodowana gitara totalnie zmieni swój charakter.

Przy modowaniu trzeba rozumieć, że do takich zmian potrzebne jest wyczucie, podobne do tego, jakie jest potrzebne wtedy, gdy chcemy się dobrze ubrać. 

Wzmacnianie dźwięku: Istotny element

Typy Wzmacniaczy: Znajdź swój najlepszy wybór

Aby osiągnąć idealny dźwięk z twoją elektryczną gitarą, musisz dobrać sobie odpowiednie combo gitarowe. Istnieje wiele różnych typów wzmacniaczy, a każdy ma swoje własne cechy i charakterystyki. Wybór wzmacniacza może zależeć od stylu gry, gatunku muzycznego oraz preferencji brzmienia.

Wzmacniacz można znowu podzielić według różnych kryteriów, najbardziej podstawowym podziałem jest podział na wzmacniacze lampowe i tranzystorowe. Wzmacniacze lampowe charakteryzują się ciepłym, bogatym, okrągłym i organicznym brzmieniem. Na czym polega lampowe brzmienie jest tematem, który ludzie zgłębiają chyba od zawsze. To jest ideał i wzór, do którego każdy ostatecznie dąży, i na początek na pewno nie kupuje się wzmacniacza lampowego, które mają też swoje wady. Przede wszystkim nie mają bogatej palety brzmień. Z kolei wzmacniacze tranzystorowe, a w szczególności ich wersja cyfrowa, są zdecydowanie bardziej wszechstronne i sprawdzą się zdecydowanie lepiej jako wzmacniacze treningowe na początek zabawy w graniu na gitarze elektrycznej.

Znając różnice między poszczególnymi typami wzmacniaczy, będziesz w stanie dokonać świadomego wyboru, który dopasuje się do twoich potrzeb i preferencji brzmieniowych. Ważne jest także, aby sprawdzić różne modele i marki, aby znaleźć wzmacniacz, który najlepiej podkreśli twój indywidualny styl gry.

Rola wzmacniaczy w kształtowaniu twojego brzmienia

Wzmacniacz odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu brzmienia twojej gitary elektrycznej. To właśnie poprzez wzmacniacz możesz kontrolować wiele parametrów dźwięku, takich jak głośność, tonacja, czy nasycenie. Dzięki temu możesz dostosować brzmienie do swoich preferencji i potrzeb artystycznych.

Zrozumienie, jak działa wzmacniacz i jak wpływa na dźwięk, pomoże ci eksperymentować z różnymi ustawieniami i efektami, aby osiągnąć idealne brzmienie dla siebie. Pamiętaj, że wzmacniacz jest nieodłącznym elementem twojego setupu gitarowego i może znacząco wpłynąć na ostateczny efekt brzmieniowy.

Ważne jest, aby poświęcić czas na naukę obsługi wzmacniacza i eksperymentowanie z różnymi ustawieniami, aby odkryć jego pełny potencjał i możliwości. Dzięki temu będziesz mógł wydobyć z gitary elektrycznej to, co najlepsze i stworzyć unikalne brzmienie, które będzie odzwierciedleniem twojej osobowości muzycznej.

Naszym ulubionym wzmacniaczem dla osób zaczynających grę na gitarze jest wzmacniacz marki Blackstar ID:Core 10. Jest to combo gitarowe, które według nas posiada znakomite parametry brzmieniowe oraz łatwość kształtowania dźwięku. Trudno nam sobie wyobrazić coś innego, co mogłoby mu dorównać. Nasze doświadczenie sklepowe podpowiada, że jeśli nie jest to najlepszy wzmacniacz tego typu, to z pewnością plasuje się w ścisłej czołówce.

Akcesoria niezbędne i dlaczego są ważne

Piórka, paski i kable: niezbędniki

Kostki, piórka to jedne z najważniejszych akcesoriów dla gitarzysty, wpływające bezpośrednio na sposób brzmienia i technikę gry. Piórka (ostatnio popularną nazwą stała się nazwa mediator) o różnej grubości i materiałach mają różny wpływ na brzmienie, a więc warto eksperymentować, aby znaleźć ten idealny dla siebie. Paski zapewniają wygodę podczas gry stojącej, a dobrej jakości kable gwarantują czysty przekaz dźwięku bez zakłóceń. Trwałość kabla ma znaczenie, polecamy zakup w miarę dobrych kabli nie ze względu na ich legendarnie brzmienie, ale właśnie ze względu na trwałość i niezawodność w sytuacjach granicznych.

Efekty gitarowe: Poszerzanie palety dźwięków

Efekty gitarowe to kluczowy element dla gitarzysty poszukującego unikalnego brzmienia. Dzięki nim można eksperymentować z różnymi efektami, takimi jak delay, chorus, distortion czy wah-wah, co pozwala na stworzenie oryginalnego brzmienia dostosowanego do własnego stylu gry. Zestawienie kilku różnych efektów pozwala na tworzenie złożonych i interesujących brzmień, otwierając nowe możliwości artystyczne.

Kostki girarowe to inwestycja w rozwój twórczości muzycznej, ponieważ pozwalają eksplorować różnorodne brzmienia i techniki gry. Dzięki nim każde solo czy riff nabierają nowego wymiaru, dodając dynamiki i głębi wykonywanym utworom. Warto rozejrzeć się za pedalboardem, który umożliwi organizację efektów i łatwe przełączanie się między nimi podczas występów na żywo.

Jednocześnie trzeba wspomnieć o tym, że współczesne wzmacniacze gitarowe takie jak wspomniany ID:Core 10 mają wbudowane całą paletę efektów i o ile taka paleta daje nam ogromne możliwości i dużo frajdy, to zupełnie innym poziomem frajdy jest budowanie sobie własnej deski efektów oraz możliwość zarządzania dźwiękiem podczas występu. We wzmacniaczach szkoleniowych takich jak ID:Core rzadko kiedy jest w ogóle szansa i możliwość na bardziej wyszukane sterowanie efektami za pomocą rozbudowanego sterownika nożnego.

Innym podejściem do tematu są tzw. Multiefekty, czyli urządzenia, które mają wbudowane całe palety  brzmień, symulacji (które można łączyć w łańcuchy) oraz przemyślaną opcję sterowania. Takie rozwiązania potrafią być naprawdę bardzo drogimi zabawkami, jednocześnie są też obecne na rynku rozwiązania budżetowe przeznaczone dla osób, które dopiero zaczynają zabawę z gitarą.

Przykładami takich urządzęń są:

Pokrowce i futerały gitarowe: Ochrona twojej inwestycji

Futerał i pokrowiec to niezbędny element dla każdego posiadacza gitary elektrycznej, zapewniający ochronę instrumentu przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi. Dobrze wyściełane wnętrze chroni lakier oraz elementy drewniane przed zarysowaniami i wstrząsami podczas transportu. Profesjonalne pokrowiec lub futerał gwarantują bezpieczeństwo podczas podróży, koncertów czy nawet ćwiczeń w domu.

Wybierając pokrowiec dla swojej gitary, warto zwrócić uwagę na odpowiednie wymiary, aby instrument pasował idealnie i nie ulegał przemieszczeniom w trakcie transportu. Dodatkowe kieszenie na akcesoria muzyczne, jak stroik, kabla czy kostki, ułatwią przechowywanie i organizację niezbędnych elementów podczas podróży. Inwestycja w dobrej jakości etui lub torbę zwróci się wielokrotnie poprzez długotrwałą ochronę instrumentu.

Przykładowe pokrowce:

Zasoby i wsparcie dla początkujących

Tutoriale i kursy online: Zalety i wady

Zalety Wady
Dostępność 24/7 Brak osobistego wsparcia
Możliwość powtarzania lekcji Brak natychmiastowej odpowiedzi na pytania
Szeroki wybór tematów Brak interakcji z instruktorem

Wybór nauki przez tutoriale i kursy online ma swoje zalety i wady. Uczniowie mogą korzystać z materiałów edukacyjnych o każdej porze, co daje im elastyczność w nauce. Jednak brak osobistego wsparcia oraz brak możliwości uzyskania natychmiastowej odpowiedzi na pytania może być utrudnieniem dla niektórych uczniów. Ponadto, chociaż istnieje szeroki wybór tematów do nauki, to brak interakcji z instruktorem może sprawić, że niektórzy uczniowie będą mieli trudności z zrozumieniem bardziej skomplikowanych zagadnień.

Dlatego zachęcamy do poszukania sobie dobrego nauczyciela, który choć raz na jakiś czas mógł rzucić okiem na Twoje postępy w nauce. Jeśli nie wiesz, na kogo się zdecydować, odezwij się do nas, a na pewno w tym także pomożemy. Tak jak wspominaliśmy, z usług naszego sklepu często korzystają nauczyciele gry na gitarze.

Książki i magazyny: Tradycyjne materiały edukacyjne

Książki i magazyny są tradycyjnymi materiałami edukacyjnymi, które mogą być bardzo pomocne dla początkujących gitarzystów. Dają one solidne podstawy teoretyczne i praktyczne, które są istotne na początkowym etapie nauki gry na gitarze elektrycznej. Dodatkowo, książki często posiadają strukturalny sposób przedstawiania informacji, co ułatwia przyswajanie wiedzy.

Wybór odpowiednich książek i magazynów może być kluczowy dla początkujących, ponieważ mogą one stanowić solidne wsparcie w procesie nauki. Dobrze skonstruowane publikacje mogą zapewnić uczniom klarowne wyjaśnienia dotyczące technik gry, teorii muzycznej i praktycznych porad, które pomogą im rozwijać umiejętności gry na gitarze elektrycznej.

Społeczność i forum: Szukanie porad i wsparcia

Aktywne uczestnictwo w społecznościach online i na forach związanych z grą na gitarze elektrycznej może być cennym źródłem wsparcia i inspiracji dla początkujących. Możliwość dzielenia się doświadczeniami, zadawania pytań oraz uzyskiwania porad od bardziej doświadczonych muzyków może przyspieszyć proces nauki oraz zapewnić początkującym dodatkową motywację do doskonalenia swoich umiejętności gry na gitarze.

Bycie częścią takiej społeczności pozwala na budowanie relacji z innymi pasjonatami muzyki, wymianę wiedzy oraz rozwijanie umiejętności poprzez aktywny udział w dyskusjach i działaniach grupowych. Dzięki temu uczniowie nie tylko rozwijają się muzycznie, ale także uczą się współpracy i szacunku dla innych członków społeczności muzycznej.

Miejsce na rozwój: Ścieżki do średniozaawansowanej gry

Rozwijanie techniki: Budowanie umiejętności poza podstawami

Po opanowaniu podstawowych umiejętności gry na gitarze elektrycznej, nadszedł czas na rozwijanie techniki. Ćwiczenia techniczne, takie jak legato, tapping czy sweep picking, pomogą Ci poszerzyć zakres możliwości gry. Staraj się również pracować nad czystością dźwięków oraz dynamiką, aby Twoja gra nabrała głębi i ekspresji.

Regularne praktykowanie nowych technik pozwoli Ci stworzyć solidne fundamenty, które będą przydatne na drodze do średniego poziomu zaawansowania. Pamiętaj o cierpliwości i systematyczności – rozwój techniczny wymaga czasu i wysiłku, ale efekty będą satysfakcjonujące.

Poszukiwanie nowych wyzwań technicznych sprawi, że Twoja gra stanie się bardziej wszechstronna i interesująca. Nie bój się eksperymentować z różnymi technikami i znaleźć te, które najlepiej oddają Twój własny styl muzyczny.

Eksperymentacja: Odkrywanie swojego unikalnego brzmienia

Jeśli chcesz przejść od początkującego do średniozaawansowanego poziomu gry na gitarze elektrycznej, konieczne jest eksperymentowanie z brzmieniem. Zmieniaj ustawienia wzmacniacza, korzystaj z efektów dźwiękowych i eksploruj różne techniki gry, aby odnaleźć swój unikalny sound. Wyrażenie siebie poprzez muzykę wymaga odwagi i otwartości na nowe doznania dźwiękowe.

Pamiętaj, aby słuchać różnych rodzajów muzyki i czerpać inspirację z różnych źródeł. Tworzenie własnego brzmienia to proces ciągłego odkrywania i doskonalenia, dlatego nie zrażaj się trudnościami – każdy znaleziony element Twojego brzmienia sprawi, że Twoja gra stanie się jeszcze bardziej wyjątkowa.

Eksperymentowanie z dźwiękiem może być fascynującą podróżą po świecie możliwości, którą warto podjąć, aby rozwijać swój talent muzyczny. Zaufaj swojej intuicji i bądź kreatywny, aby znaleźć brzmienie, które będzie odzwierciedleniem Twojej osobowości muzycznej.

Występ: Przygotowanie do dzielenia się swoją muzyką

Kiedy czujesz, że jesteś gotowy na podniesienie swojego poziomu gry, warto rozważyć poszukanie kogoś, z kim będzie można coś razem stworzyć, założyć zespół a potem zagrać koncert na żywo. Na pewno takim miejscem, gdzie spotykają się ludzie, jest między innymi nasz sklep muzyczny, ale można skorzystać z różnych forów, np. możemy polecić grupy na Facebooku, takie jak „Szukam muzyka, szukam zespołu”.

Jeśli wykożesz się większą inicjatywą, z łatwością znajdziesz inne punkty kontaktu, gdzie spotkasz osoby podobne do Ciebie. Granie razem z kimś pozwoli Ci nie tylko dzielić się swoją muzyką z innymi, ale także rozwijać umiejętności sceniczne i kontrolować emocje podczas występów na żywo. To świetny sposób na zdobycie doświadczenia i poszerzenie muzycznych horyzontów.

Przed planowanymi występami przygotuj się starannie – przećwicz program koncertowy, zadbaj o właściwe ustawienie instrumentu i pamiętaj o odpowiednim nagłośnieniu. Je także możesz odnaleźdź w naszym sklepie. Wystąpienia na żywo są doskonałą okazją do poprawy swojej gry, zdobycia większej pewności siebie oraz budowania relacji z publicznością. Niech muzyka, którą tworzysz, stanie się mostem łączącym Cię z innymi pasjonatami.

Ultimate Question: Jaka gitara elektryczna na początek - Podsumowanie

Wybór odpowiedniej gitary elektrycznej na początek może być trudny, ale istnieją kilka istotnych czynników, które warto wziąć pod uwagę. Pierwszym krokiem jest określenie swoich preferencji muzycznych i stylów grania. Następnie należy zwrócić uwagę na rodzaj drewna użytego przy produkcji gitary, konstrukcję, rodzaj przetworników oraz rodzaj mostka. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania i markę producenta.

Gitara elektryczna dla początkującego powinna być łatwa w obsłudze i dostarczyć satysfakcjonujący dźwięk. Dobrym wyborem dla początkujących są modele Stratocaster lub Telecaster, które są uniwersalne i nadają się do wielu rodzajów muzyki. Ważne jest także, aby sprawdzić komfort gry, wagę gitary oraz sposób ustawienia progów i mostka, aby uniknąć ewentualnych problemów z intonacją.

Ostateczny wybór gitary elektrycznej na początek będzie zależał od indywidualnych preferencji i budżetu. Warto poświęcić trochę czasu na testowanie różnych modeli i konsultację z doświadczonymi muzykami bądź sprzedawcami (tak, to my). Pamiętaj, że gitara elektryczna to nie tylko instrument, ale również narzędzie, które pozwoli Ci wyrazić siebie i rozwijać swoje umiejętności muzyczne. Jak każde narzędzie, nie jest na tyle uniwersalna, by nadawała się do wszystkiego. Dlatego wybierz taką, która będzie Cię inspirować i motywować do eksploracji świata muzyki. Polecamy odważne wybory, bo w pewnym sensie w takim sklepie jak nasz nie można kupić nic złego. Dziś sprzęt muzyczny jest produkowany na takim poziomie, że jeśli sklep jest prowadzony na odpowienim poziomie, to ciężko trafić na babola. Trzeba tylko trafić w swoje potrzeby.

Polecane produkty