Rozwiązania dźwiękowe dla profesjonalnego twórcy od RODE
RODE to potęga w świecie technologii audio, przesuwająca granice dzięki innowacjom i jakości, aby wypełnić swoją misję wzmacniania głosu i wizji twórców. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i międzynarodowemu zespołowi ekspertów, RODE jest światowym liderem, który stoi w czołówce cyfrowych nagrań i dyskusji audio. Dzięki najnowocześniejszym obiektom i biurom na całym świecie, RODE kontynuuje wytwarzanie produktów, które są używane i podziwiane przez nowe pokolenie twórców na całym świecie. Z niesłabnącym poświęceniem i niezachwianym zaangażowaniem, RODE będzie nadal dbać o to, aby historie wszystkich były opowiadane głośno i wyraźnie.
RODE: pionierska technologia, która przenosi dźwięk na wyższy poziom
Produkty RODE są projektowane i produkowane w Sydney w Australii. Siedziba składa się z pięciu magazynów o łącznej powierzchni ponad 85000 metrów kwadratowych. Najnowocześniejsze obiekty RODE mieszczą precyzyjne maszyny o wartości ponad 500 milionów dolarów, a międzynarodowy zespół tworzy ponad 450 osób z wysoko wykwalifikowanych dziedzin: inżynieria elektroniczna, projektowanie przemysłowe, inżynieria techniczna, robotyka, inżynieria audio i akustyczna, produkcja metali, produkcja narzędzi, technologia form wtryskowych, logistyka, montaż, kontrola jakości, finanse, marketing i sprzedaż. Poza siedzibą główną w Sydney, Rode posiada biura na całym świecie, w tym w USA, Chinach i Wielkiej Brytanii. Produkty RODE są eksportowane do 118 krajów na całym świecie. RODE jest częścią The Freedman Group, obok APHEX, Event i SoundField.
Kilka dat z historii Rode
1967: Wszystko ma swój początek i pradzieje
Historia RODE rozpoczęła się w 1967 roku, kiedy Freedman Electronics - firma macierzysta RODE - otworzyła swoje drzwi w Sydney w Australii. Założona przez męża i żonę Henry'ego i Astrid Freedman po migracji do Australii ze Szwecji, firma Freedman Electronics szybko stała się liderem w raczkującym australijskim przemyśle audio, stając się ekspertem w dziedzinie głośników, wzmacniaczy i niestandardowej elektroniki, a także zajmując się dorywczo mikrofonami. Freedman Electronics był także pierwszą firmą w Australii, która wprowadziła do sprzedaży konsolety Dynacord, które zyskały sławę w Australii, gdy Henry siedział za biurkiem miksując młodego Toma Jonesa podczas jego trasy koncertowej po Australii w 1968 roku.
1990: Narodziny RODE oraz NT1
Wraz z postępem technologicznym i relatywnie niskimi kosztami sprzętu dla entuzjastów domowych nagrań, które osiągnęły nowy poziom we wczesnych latach 90-tych, pojawiła się możliwość wprowadzenia na rynek niedrogiego mikrofonu wysokiej jakości. Po sprowadzeniu i zmodyfikowaniu z Chin mikrofonu pojemnościowego o dużej membranie i przetestowaniu rynku z dużym zainteresowaniem, syn Henry'ego, Peter Freedman, rozpoczął tworzenie infrastruktury do projektowania, konstruowania i produkcji mikrofonów w Australii. Narodziła się firma RODE. Tym mikrofonem był kultowy już NT1, który stał się jednym z najlepiej sprzedających się mikrofonów wszech czasów. Wkrótce po nim pojawił się NT2, kolejny natychmiastowy sukces, który zapoczątkował podróż RODE w kierunku zrewolucjonizowania sposobu, w jaki twórcy rejestrują dźwięk.
1990-2000: Studyjna dominacja
Pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku RODE zdominowało rynek mikrofonów studyjnych dzięki takim modelom, jak wysokiej klasy lampowe Classic i NTK, standardowe mikrofony radiowe, takie jak Broadcaster, oraz wznowienia NT1 i NT2. W ciągu niespełna dekady firma wywarła niesamowity wpływ na branżę pro audio dzięki zwycięskiej formule wysokiej jakości i przystępnej cenie oraz stała się marką wybieraną przez nowe pokolenie muzyków i profesjonalistów audio. Jednak kolejna twórcza rewolucja była tuż za rogiem, a w 2004 roku (raczej RODE) wypuściło mikrofon, który miał to wszystko nagrywać: VideoMic.
2000: Ekspansja w kraju i za granicą
Wczesne lata 2000 były znaczącymi latami dla RODE. W 2001 roku firma rozpoczęła działalność w USA, co stanowiło pierwszy krok w kierunku globalnej ekspansji, która trwa do dziś. W tych latach RODE zainwestowało również w technologię produkcji i rozszerzyło swoją działalność, stawiając sobie za cel produkcję światowej klasy mikrofonów po przystępnych cenach w Australii. Ten etos jest podstawą marki od samego początku i jednym z powodów, dla których produkty RODE są tak szanowane na całym świecie. To zaangażowanie w produkcję we własnym zakresie i inwestowanie w wymaganą do tego precyzyjną technologię jest do dziś znakiem rozpoznawczym RODE.
2008: Dominacja na planie zdjęciowym
Wprowadzony pod koniec 2004 roku VideoMic zmienił bieg historii kreatywności. Był to pierwszy na świecie kompaktowy mikrofon typu shotgun. Po wprowadzeniu na rynek w 2004 roku RODE VideoMic odniósł ogromny sukces wśród nowej generacji filmowców niezależnych pod koniec lat 2000, kiedy to lustrzanki cyfrowe, takie jak Canon EOS 5D MKII, stały się zdolne do tworzenia filmów o kinowej jakości. VideoMic był idealnym mikrofonem dla tych twórców, oferując przechwytywanie dźwięku o wysokiej rozdzielczości w kompaktowej, łatwej w użyciu obudowie, jakiej nigdy wcześniej nie widziano. Gdy vlogowanie i YouTube eksplodowały w następnej dekadzie i później, VideoMic był tam, by to wszystko nagrywać.
2010: Dywersyfikacja
Pod koniec lat 2000 i na początku 2010 roku RODE znacząco rozszerzyło swój katalog, przesunęło granice i zdywersyfikowało się na nowe rynki. Wykorzystując ogromny sukces VideoMic, oferta mikrofonów do kamer szybko się powiększyła o nowoczesne klasyki, takie jak VideoMic Pro i VideoMic GO. Nowe dodatki do asortymentu mikrofonów studyjnych i do występów na żywo - w tym standardowy M1 i wysoce innowacyjny NTR - sprawiły, że mikrofony RODE znalazły się w rękach muzyków na całym świecie, podczas gdy rozwój technologii smartfonów spowodował opracowanie kilku innowacji dla twórców treści mobilnych. Po sukcesie Podcastera - jednego z pierwszych na świecie mikrofonów USB - w 2007 roku, w 2014 roku pojawił się NT-USB. Podcaster zapoczątkował również serię kolejnych przełomowych produktów.
2015: Innowacje bezprzewodowe
W połowie lat 2010-tych RODE stało się standardową marką mikrofonów w branży nadawczej. Profesjonalne mikrofony typu shotgun NTG stały się ulubionymi w filmie i telewizji; legendarny już VideoMic zapoczątkował całą gamę mikrofonów typu shotgun, w tym VideoMic Pro i Stereo VideoMic Pro; a silna linia akcesoriów sprawiła, że RODE osiągnęło legendarny status wśród rejestratorów i dźwiękowców. Reputacja ta została wyniesiona na nowe wyżyny wraz z premierą cyfrowego bezprzewodowego systemu audio RODELink w 2015 roku. Zapowiedziany podczas wielkiej imprezy wprowadzającej produkt na rynek w San Diego, USA, system wykorzystywał przełomową cyfrową technologię bezprzewodową 2,4 GHz firmy RODE, aby zapewnić bezbłędną transmisję dźwięku do zastosowań filmowych, telewizyjnych, prezentacyjnych i scenicznych. Zestawy RODELink Filmmaker Kit, Newsshooter Kit i Performer Kit zdeklasowały współczesne hybrydowe cyfrowe systemy bezprzewodowe i ustanowiły RODE jako główną markę innowacyjnych, przystępnych cenowo mikrofonów bezprzewodowych - pozycja ta została jeszcze bardziej ugruntowana zaledwie cztery lata później.
2017: 50 lat Freedman Electronics
W 2017 roku RODE obchodziło 50 lat od czasu, gdy Henry i Astrid Freedman po raz pierwszy otworzyli swój skromny sklep w Sydney. Od momentu powstania w 1967 roku, Freedman Electronics stał się domem dla czterech potężnych marek pro audio: APHEX, Event Electronics, SoundField i oczywiście RODE. W dziedzinie nagrań muzycznych i występów na żywo, transmisji, filmowania, podcastingu i tworzenia treści, Freedman Electronics - z RODE jako flagową marką - zdobył pozycję globalnego lidera w dziedzinie technologii audio. Ale ta historia jeszcze się nie skończyła.
2018: Potęga podcastingu
Zawsze trzymając rękę na pulsie, RODE wypuściło swój pierwszy produkt dedykowany podcastingowi - trafnie nazwany Podcaster - w 2007 roku, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak termin ten został po raz pierwszy ukuty. W miarę rozwoju podcastingu w 2010 roku, RODE było marką mikrofonów go-to, a produkty takie jak Procaster i NT-USB były zdecydowanymi faworytami zarówno wśród profesjonalistów, jak i początkujących. W 2018 roku RODE wypuściło na rynek pierwszą na świecie konsolę do podcastów, RODECaster Pro. Ten całkowicie unikalny produkt, który pozwolił dosłownie każdemu z łatwością nagrać podcast o profesjonalnej jakości, pomógł napędzić kolejną twórczą rewolucję i wyznaczył nowy etap w ewolucji RODE.
2020: Wybór dzisiejszego kreatywnego pokolenia
Jak mówi przysłowie, etap został wyznaczony dla kolejnego rozdziału w historii RODE. Wkrótce po RODECaster Pro pojawił się Wireless GO w 2019 roku, kolejne rewolucyjne narzędzie dla twórców, które wykorzystało ugruntowaną reputację RODE w kategorii profesjonalnych mikrofonów bezprzewodowych i umiejętność dokładnego poznania potrzeb twórców. Wysoce innowacyjne mikrofony TF5, VideoMic NTG i NTG5 dopełniły rok 2010 - trzy flagowe mikrofony w kategoriach, które RODE od dawna zdominowało: nagrywanie w studio, nagrywanie na kamerę i nadawanie. Wraz z początkiem nowej dekady ta passa innowacji trwa i nie widać oznak spowolnienia. Wireless GO II, NT-USB Mini i RODE Connect oraz VideoMic GO II to tylko niektóre z innowacji, które zapoczątkowały rok 2020, a wiele innych jest w przygotowaniu.
2023: Dziś - teraz - już
RODE nigdy nie przestaje nas zadziwiać, wręcz przeciwnie, idzie naprzód i nadal dostarcza cenne produkty dla swoich klientów. Najnowszą niespodzianką jest mikrofon NT1 5th - nowoczesne podejście do klasycznego wzornictwa z niepowtarzalną doskonałością dźwięku. To kolejny przykład udowadnia, że RØDE zawsze ma coś w zanadrzu.