Focal Alpha 50 || Monitor odsłuchowy aktywny

 • 980,00 zł Cena zawiera podatek VAT bez kosztów wysyłki
 • Dodaj recenzję:
 • Kod:
  FOCAL ALPHA 50
 • Producent:
 • W sklepie: 2 szt
 • Mag. zewnętrzny:
 • Oblicz_raty_duckblue

Możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni.

Kluczowe cechy monitora Focal Alpha 50

 • Aktywny monitor studyjny z polyglassową membraną
 • Odwrócona kopułka głośnika wysokotonowego, wykonana z aluminium
 • Niska kierunkowość: zapewnia takie samo brzmienie w całym pomieszczeniu
 • Tłumienie i sztywność: neutralne brzmienie bez zniekształceń
 • Dwa zawsze aktywne wejścia XLR i RCA
 • Podłączanie do 2 źródeł audio
 • Dostosowanie poziomu niskich i wysokich tonów
 • Bass reflex z przodu
 • Automatyczny tryb czuwania

 

Ogólny opis

Historia firmy Focal sięga końca lat 70. Od tej pory produkty tego cenionego francuskiego producenta wyraźnie zaznaczyły swoją obecność na mapie sprzętu hi-fi oraz pro audio. Monitory odsłuchowe Focal są używane w najlepszych obiektach studyjnych na całym świecie, a również w naszym kraju wielu szanowanych realizatorów przekonało się do tej marki, z uwagi na jej niezaprzeczalne walory brzmieniowe. Seria Alpha jest ukłonem francuskiego producenta w kierunku homerecordingu – należy jednak od razu zaznaczyć, iż używając głośników Focal homerecording wznosi się na najwyższy poziom. Tam gdzie wielu producentów głośników nastawia się na tworzenie konstrukcji o nadmiernie podbitym basie, przekłamanej górze i traktowanym po macoszemu górnemu środkowi, Focal idzie w zupełnie innym kierunku i oferuje aktywne monitory, które w skrócie (lecz najbardziej trafnie) należy po prostu określić mianem muzycznych – seria Alpha gra pięknie w całym paśmie. Jeżeli uważasz, że nie jesteś w stanie osiągnąć zadowalających efektów w oparciu o posiadane obecnie głośniki – uważasz, że nie słyszysz górnego środka i jedyne co dociera do Ciebie wyraźnie to wszechobecny bas – pora byś skierował swe uszy w kierunku Focala, tym bardziej, że monitory Alpha dostępne są za naprawdę niewielką kwotę.

 

Wrażenia odsłuchowe

Zacznijmy od dołu - bardzo punktowy i selektywny. Nic nie dudni samo z siebie, nic nie jest przekoloryzowane. Nie będą nam powiewać włosy od basu bo to nie subwoofer samochodowy, ale za to usłyszymy gdzie dokładnie ten bas leży i co można z nim jeszcze zrobić. Środki - również mocno selektywne, bardzo przyjemnie słychać werbel, można dosłyszeć się szczegółów w jego brzmieniu. Góra nie kłuje w uszy, głośnik faktycznie ma bardzo niską kierunkowość - przy przemieszczaniu się poza trójkąt wrażenia odsłuchowe nie zmieniały się w diametralny sposób.

 

Coś więcej o serii Alpha

Opisywana tu seria to trzy modele. We wszystkich zastosowano jednocalowy aluminiowy, wklęsły gwizdek. Alpha 50 wyposażony jest w 5 calowy nisko-średnio tonowy głośnik, w modelu Alpha 65 element ten ma 6,5 cala, natomiast analogicznie największy z rodziny - Alpha 80 działa w oparciu o 8 cali. Jak łatwo można się domyślić, różnica między trzema modelami polega przede wszystkim na jakości niskich częstotliwości. Umieszczone na przednim panelu obudowy wyloty powietrza, sprawiają, że głośniki jesteśmy w stanie umieścić blisko ściany, co ma znaczenie, zwłaszcza jeżeli nie dysponujesz sporych rozmiarów pomieszczeniem. Jak brzmi seria Focal Alpha? Najprościej można powiedzieć, że zaskakująco dobrze, nie tylko w swojej półce cenowej. Kiedy posłuchasz swojej ulubionej muzyki na opisywanych tu monitorach, przekonasz się, że wiele szczegółów, zawartych w nagraniu mogło do tej pory umykać Twojej uwadze. Focale Alpha pokazują naprawdę dużo – szum efektów gitarowych, oddechy wokalistów, odgłosy tła schowane w miksie na trzecim planie, odbicia delaya i pogłosu znajdujące się gdzieś w głębi, bliskość głosu ludzkiego – te wszystkie cechy, zarezerwowane były najczęściej dla sprzętu z wyższej półki, a teraz dostępne są dla Twoich uszu, w naprawdę przystępnej cenie. Pracując z Focalami Alpha nie musisz dłużej wyobrażać sobie jak naprawdę brzmi efekt, który nałożyłeś na wokal, nie odczujesz też potrzeby by zastanawiać się czy na pewno nie rozjaśniłeś za bardzo hi hatu w miksie. Jeżeli produkujesz muzykę elektroniczną lub hip hop, z pewnością nie zabraknie Ci basu (zwłaszcza z modelem 80, gdzie dolna część pasma odzywa się wyraźnie i równo), a skoro zajmujesz się brzmieniami akustycznymi, możesz być przekonany, że najpiękniej nagrane skrzypce zabrzmią tak jak powinny – bezbłędnie i przestrzennie.

Szlachetna naturalność

Focale nie upiększają dźwięku i czasem bezlitosne pokazują gdzie w nagraniu zostały popełnione błędy. Co istotne, seria Alpha jest cenowo najniższą półką w obecnej ofercie firmy Focal, jednak przy bezpośrednim porównaniu z dużo droższymi monitorami SM 9, opisywane tutaj głośniki wypadają naprawdę dobrze. Tak więc, jeżeli nie czujesz się wciąż przekonany, czy rzeczywiście warto zapoznać się z gośnikami Focal Alpha, pora byś zabrał do kieszeni muzykę na pen drivie i odwiedził sklep Skladmuzyczny.pl, gdzie opisywane tutaj monitory stoją gotowe do odsłuchu, a my nie możemy się doczekać aż przyjdziesz i podzielisz się z nami swoimi wrażeniami – gwarantujemy, że będzie ich naprawdę wiele :)

Standardowy opis ze strony producenta

Seria ALPHA została stworzona ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb branży muzycznej. Od wczesnego etapu projektowania przykładano wagę do tego, aby monitory studyjne można było zintegrować z każdym otoczeniem, zarówno pod względem wymiarów jak i jakości brzmienia. Każdy z głośników potrafi odtworzyć najdrobniejsze detale miksu, stworzonego w dowolnym stylu muzycznym – to jeszcze bardziej podkreśla wszechstronny charakter tych monitorów studyjnych. W Alpha wykorzystano technologie Focal, takie jak głośnik wysokotonowy z odwróconą aluminiową kopułką i woofer z membraną Polyglass, co zapewnia precyzyjne i szerokie odwzorowanie sceny dźwiękowej. Tony niskie są zawsze pod kontrolą, a pasmo środkowe wyróżnia się wyjątkowo neutralnym brzmieniem. Podwójne wzmocnienie klasy AB gwarantuje zachowanie dynamiki i pozwala na osiąganie wysokich poziomów SPL, tworząc nieograniczone możliwości. Konstrukcja bass reflex, z dużymi podwójnymi wylotami powietrza umieszczonymi z przodu umożliwia montaż monitora przy ścianie i jednoczesne zachowanie całkowicie stabilnej równowagi tonalnej.

 

Specyfikacja

Ogólne

Pasmo przenoszenia (+/- 3dB) 45Hz - 22kHz
Moc  55W (35 W + 20 W) 
Maksymalny SPL  103 dB SPL (pic @ 1 m)

Sekcja elektroniczna

Wejścia Złącza Zbalansowany XLR 10 kiloomów, niezbalansowany RCA 10 kiloomów z kompensacją czułości
Stopień wzmacniacza LF 35W, klasa AB 35W, klasa AB
Wzmacniacz wysokiej częstotliwości 20W, klasa AB
Tryb gotowości Po około 30 minutach bez użycia monitora
Aktywacja monitora Przez detekcję sygnału> 3mV
Zasilanie (napięcia nie można modyfikować) 220-240 V (bezpiecznik T500mAL / 250 V) lub 100-120 V (bezpiecznik T1AL / 250 V)
Połączenie Wlot IEC i odłączany przewód zasilający
Czułość Regulowany, 0 lub + 6dB
LF shelving (0 - 300Hz) Regulowany, +/- 6dB
HF shelving (4,5 - 22 kHz) Regulowany, +/- 3dB
Power ON/OFF Tylny panel
Pobór mocy w trybie gotowości <0,5W
Wskaźniki Dioda LED włączania / wyłączania zasilania - dioda LED gotowości

Przetworniki

Woofer 5” (13 cm) jednostka napędowa - stożek z poliwęglanu
Głośnik wysokotonowy Jednostka napędowa 1” (25 mm) Aluminiowa kopuła odwrócona

Obudowa

Budowa 0,6" (15 mm) MDF
Wykończenie Czarny winyl
Wymiary z 4 gumowymi podkładkami (HxWxD) 313 x 220 x 258 mm
Waga 7,3 kg

 

Filmy i prezentacje produktu

 

Przydatne linki

Słowa kluczowe oznaczające produkt

Monitor odsłuchowy aktywny Alpha 50 Focal, monitory odsłuchowe, Studio i homerecording, monitory, FOCAL, Alpha 50 Focal, Alpha 50, Focal Alpha 50, Aktywny monitor Alpha 50 Focal, homerecording, Monitor studyjny Focal Alpha