Fraud Blocker

LANEY

LANEY

Laney Amplification powstało w 1967

Jako gitarzysta basowy w Band of Joy, Lyndon Laney założył Laney Amplification w 1967. Nie było go stać na odpowiedni wzmacniacz, więc Lyndon zbudował swój pierwszy wzmacniacz gitarowy Laney w garażu ojca. Z czasem jego wzmacniacze zaczęły zyskiwać na popularności, więc zaczął sprzedawać je lokalnym muzykom, w tym Tony Iommi z Black Sabbath.

Charakterystyczne brzmienie Laneya

W 1970 roku, po tym, jak na przełomowym, debiutanckim albumie Black Sabbath zabrzmiał charakterystyczny dźwięk Laneya, popyt na produkty Laney przekroczył możliwości zakładów produkcyjnych Laney. W związku, z czym Laney tymczasowo rozpoczął produkcję w Digbeth w Birmingham, aby ostatecznie przenieść się do Cradley Heath, gdzie firma produkowała wzmacniacze aż do 2004 roku, kiedy to ponownie przenieśli się do Halesowen,

Legendarne wzmacniacze gitarowe Laney

Wzmacniacze LA100BL i KLIPP firmy Laney były głównym przedmiotem zainteresowania od późnych lat 60-tych do lat 70-tych XX wieku. W latach 80-tych producenci wzmacniaczy mieli zwiększone zapotrzebowanie na przesterowanie i wzmocnienie wzmacniaczy. Dzięki serii AOR (Advanced Overdrive Response) Laney wprowadził na rynek dodatkowy stopień wzmocnienia. Ace Frehley, Randy Rhoads, Vinnie Moore, George Lynch i Vinnie Moore byli fanami tych wzmacniaczy. Potem od wczesnych lat 90-tych brzmienie tych wzmacniaczy można usłyszeć w takich gatunkach jak Stoner Rock czy Doom Metal.

Innowacji ciąg dalszy

Laney kontynuował swoją reputację w zakresie innowacji w latach 90-tych dzięki produktom, takim jak linia wzmacniaczy VC, które były jednostkami combo przypominającymi serię Vox AC, ale z wbudowanymi efektami. W tym czasie wprowadzili swoje klasyczne już jednostki VH100R, a także jednostki główne GH50L i GH100L, które zyskały uznanie oddanych fanów, takich jak Paul Gilbert, Andy Timmons, John 5 i Joe Satriani. GH100TI, pierwszy sygnowany wzmacniacz Tony'ego Iommi, został również wprowadzony w 1995 roku przez Laneya.

Laney w nowym tysiącelciu

W nowym tysiącleciu firma Laney wprowadziła kilka innowacyjnych produktów. Wśród nich jest seria TT, która łączy klasyczne brzmienia rockowe z nowoczesną integracją MIDI. Wprowadzono również serię wzmacniaczy basowych NEXUS, linię Lionheart w stylu retro oraz serię niskonapięciowych, ekonomicznych wzmacniaczy CUB (comba, kolumny i wzmacniacze typu head)

2012 Laney wprowadził nową serię wzmacniaczy Tony Iommi, która składa się z 100-watowej głowy, 4 x 12 cali i 15-watowego combo 1x12 cali. Zaprezentowali także swoją wysoko ocenianą serię Ironheart, która jest przeznaczona dla gitarzystów metalowych.

Na początku 2016 roku firma Laney Amplification wyprodukowała kilka reprodukcji swojego flagowego wzmacniacza LA100BL na prośbę Tony'ego Iommi i jego gitarowego Tech Mike'a Clementa. 13 wzmacniaczy zostało odtworzonych na cześć 13 albumu Black Sabbath. Wzmacniacze te zostały użyte podczas trasy Black Sabbath „The End” w 2016 roku.