DOWINA

DOWINA

Dziedzictwo Firmy Dowina

Starożytny zamek Dowina - dzisiejszy Devin - położony jest na skrzyżowaniu rzek Dunaj i Morava, pomiędzy Bratysławą (Słowacja) i Wiedniem (Austria). "The 9th Century Latin (864 AD) Fulda Chronicle (Annales Fuldenses)" mówi: "Dowina - id est puella". To znaczy, że Dowina oznacza dziewczynę w starożytnym języku słowiańskim. Dzisiejsze ruiny zamku przypominają nam erę wielkiej chwały i stanowią świetną inspirację dla wrażliwych artystów. To magiczne miejsce dało początek gitarom Dowina. Gitary wywodzą swoją nazwę od tego słynnego zamku i jego dziedzictwa.

 

Czasy współczesne

Historia firmy Dowina zaczęła się w 1979 roku w Devin Village wraz z utworzeniem pracowni skrzypcowej z widokiem na zamek. Następnie powstała koncepcja unikalnych gitar inspirowana wiedzą, doświadczeniem i intuicją skrzypka. Począwszy od roku 2010 firma przenosi się do większej posiadłości w Devinska Nova Ves, obejmującej centrum produkcyjne, magazyn i administrację.

Proces tworzenia

Wszystko zaczyna się od wyboru użytych materiałów. Kluczowe znaczenie dla brzmienia gitary ma jakość akustyczna płyty górnej, wymagająca doskonałej sztywności przy niewielkiej wadze. Standardowo wykorzystywany jest selekcjonowany Świerk Sitka lub Cedr z Alaski czy też Zachodniego Wybrzeża USA. Ponadto używany jest również selekcjonowany Świerk pochodzący z Dolomitów - Val di Fiemme, Włochy. Wśród innych doskonałych cech ma niezwykły współczynnik akustyczny "A". Dla technicznie myślących jest to stosunek prędkości dźwięku do drewna (m / s) do gęstości drewna (kg / m³), aż do fenomenalnego 16,0 m4kg-1s-1. Liczba ta jest do 35% lepsza niż standardowy świerk (np. Świerk niemiecki, świerk Engelmann i podobne). Nic dziwnego, że Stradivari, Amati, Guarneri i inni znani twórcy skrzypiec używali Dolomit Spruce z Val di Fiemme.