DOWINA

Dziedzictwo Firmy Dowina

Starożytny zamek Dowina - dzisiejszy Devin - położony jest na skrzyżowaniu rzek Dunaj i Morava, pomiędzy Bratysławą (Słowacja) i Wiedniem (Austria). "The 9th Century Latin (864 AD) Fulda Chronicle (Annales Fuldenses)" mówi: "Dowina - id est puella". To znaczy, że Dowina oznacza dziewczynę w starożytnym języku słowiańskim. Dzisiejsze ruiny zamku przypominają nam erę wielkiej chwały i stanowią świetną inspirację dla wrażliwych artystów. To magiczne miejsce dało początek gitarom Dowina. Gitary wywodzą swoją nazwę od tego słynnego zamku i jego dziedzictwa.

Czasy współczesne

Historia firmy Dowina zaczęła się w 1979 roku w Devin Village wraz z utworzeniem pracowni skrzypcowej z widokiem na zamek. Następnie powstała koncepcja unikalnych gitar inspirowana wiedzą, doświadczeniem i intuicją skrzypka. Począwszy od roku 2010 firma przenosi się do większej posiadłości w Devinska Nova Ves, obejmującej centrum produkcyjne, magazyn i administrację.

Proces tworzenia

Wszystko zaczyna się od wyboru użytych materiałów. Kluczowe znaczenie dla brzmienia gitary ma jakość akustyczna płyty górnej, wymagająca doskonałej sztywności przy niewielkiej wadze. Standardowo wykorzystywany jest selekcjonowany Świerk Sitka lub Cedr z Alaski czy też Zachodniego Wybrzeża USA. Ponadto używany jest również selekcjonowany Świerk pochodzący z Dolomitów - Val di Fiemme, Włochy. Wśród innych doskonałych cech ma niezwykły współczynnik akustyczny "A". Dla technicznie myślących jest to stosunek prędkości dźwięku do drewna (m / s) do gęstości drewna (kg / m³), aż do fenomenalnego 16,0 m4kg-1s-1. Liczba ta jest do 35% lepsza niż standardowy świerk (np. Świerk niemiecki, świerk Engelmann i podobne). Nic dziwnego, że Stradivari, Amati, Guarneri i inni znani twórcy skrzypiec używali Dolomit Spruce z Val di Fiemme.

Manifest producenta - serie instrumentów

 • Seria Antyk
 • Seria Vintage
 • Seria Master

W obrębie tych trzech serii plasują się jeszcze mniejsze podgrupy. 

Seria Antyk

 • Gitary Puella
 • Gitary Marus
 • Gitary Rustica
 • Gitary Danubius

Modele z serii Antique - modele Puella, Rustica, Marus i Danubius zawierają zoptymalizowane parametry jakości dźwięku / łatwości odtwarzania / stosunku wartości do ceny. Są zaprojektowane jako uniwersalny instrument muzyczny do codziennej gry i ćwiczeń. Wszystkie modele powyżej Marusa mają hebanowe podstrunnice. Nazwy modeli mają bezpośrednie połączenie z bogatą historią antyczną i Genius Loci firmy Dowina.

Seria Vintage

 • Gitary Sauvignon
 • Gitary Chardonnay
 • Gitary Cabernet

Inaczej niż w konstrukcji skrzypiec, kształt gitar flattop nie jest jeszcze sfinalizowany i daje wystarczająco dużo miejsca na nowe pomysły, eksperymenty i improwizacje. Jest to również idea realizowana przy tworzeniu wszystkich solidnych modeli z serii Vintage. Ich nazwy nie są przydzielane losowo, ale inspirowane są lokalnymi odmianami win - Sauvignon, Chardonnay i Cabernet. Zaawansowane gitary z serii Vintage zadowolą nawet najbardziej wymagających muzyków; Ci, którzy cenią sobie doskonały dźwięk gitary, podobnie jak miłośnik wina. Indywidualnie tworzone są z zastosowaniem podobnej filozofii produkcji, jak w przypadku mistrzowskich skrzypiec.

Seria Master

 • Gitary Acero
 • Gitary Amber
 • Gitary Wenge
 • Gitary Granadillo
 • Gitary Cocobolo
 • Gitary Purple Heart

Jak sama nazwa wskazuje, modele z serii Master są przeznaczone dla profesjonalistów, którzy mają najwyższe wymagania, jakie można mieć w stosunku do instrumentu. Są to klejnoty, które wraz z czasem zwiększają swoją wartość. Wytwarzanie każdego egzemplarza odbywa się zgodnie z indywidualnymi wymaganiami tonalnymi i materiałowymi ostatecznego użytkownika. Firma Dowina może zaoferować kombinację najlepszych komponentów w zależności od wymagań klienta, wystarczy się do nas zwrócić, a my jako dealer Dowiny pokierujemy klienta do samego końca. Modele główne to Amber Road (palisander i klon płomienisty), Acero (płomienisty klon), Wenge, Granadillo i wreszcie sztandarowy Cocobolo. Każda gitara jest wyjątkowa i wymaga wielu godzin mistrzowskiego rzemiosła.

Dzięki ostatecznej kontroli jakości Firma Dowina, a także my, możemy dać obietnicę, że każda z gitar Dowina będzie pięknie i przyjemnie grać. Jest to instrument od muzyka dla muzyka, od przyjaciela dla przyjaciela :)