Fraud Blocker

Dunlop GCB95 Cry Baby Wah ][ Efekt gitarowy typu kaczka

  • 515,00 zł Cena zawiera podatek VAT bez kosztów wysyłki
  • Oblicz_raty_duckblue

Możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni.

Kluczowe cechy efektu gitarowego typu kaczka Dunlop GCB95 Cry Baby Wah

  • Legendarny efekt gitarowy typu kaczka amerykańskiej firmy Dunlop
  • Używany przez ikony muzyki rockowej— od Claptona, przez Gilmoura po Hammetta i nie tylko
  • Wytrzymała konstrukcja z odlewu ciśnieniowego, zapewniająca wieloletnią niezawodność
  • Potencjometr Hot Potz 100K ohm, umożliwiający szybkie i gwałtownego brzmienia kaczki
  • Cewka indukcyjna Fasel, skupiająca wysokie tony i wzmacniająca brzmienie kaczki
  • Zasilany za pomocą opcjonalnego zasilacza Dunlop ECB003E i/lub baterii 9 V

 

Ogólny opis efektu

Odrobina historii, zaczęło się od pieca...

W 1965 roku, w małym pomieszczeniu na zapleczu fabryki w Los Angeles, inżynierowie firmy Thomas Organ zaczęli konstruować wzmacniacze Vox. Wśród nich był świeżo upieczony, dwudziestoletni Brad Plunkett. Otrzymał on od prezesa firmy ambitne zadanie, związane z Voxem AC-100. Wzmacniacz ten był 100-watową odpowiedzią na problem zagłuszania przez ekstatyczny wrzask fanek Beatlesów dźwięku popularnego AC30, wszak z kolejnymi latami grali dla nieporównywalnie większej ich liczby!. Miał on rozebrać go, znaleźć sposób na obniżenie kosztów jego produkcji przy jednoczesnym zachowaniu jakości dźwięku.

Pracę nad AC-100 zaczął od obserwacji wzmacniacza, w jej trakcie uwagę Brada przykuł przycisk MRB (Middle Range Boost). Służył on uwydatnieniu środkowych częstotliwości dźwięku gitary oraz ujarzmieniu dźwięków skrajnych (bardzo wysokich i bardzo niskich), dając w rezultacie spłaszczony, gładszy dźwięk. Po namyśle Plunkett zdecydował się na wymianę kosztownego przycisku na zdecydowanie tańszy potencjometr, który dzieliłby napięcia i działałby jak zmienny rezystor, osiągając identyczny efekt. Po kilku dniach eksperymentowania z częsciami zapasowymi inżynierowi udało się opracować układ, który mógł zmieniać częstotliwość nut przez proste obracanie potencjometru. I tu zaczyna się robić ciekawie...

Najlepsze pomysły rodzą się przypadkiem

Młody inżynier udał się do pomieszczenia obok i poprosił kolegę, żeby podłączył gitarę do pieca z nowym potencjometrem, który miał na stole. Kolega grał kilka akordów, a w tym samym czasie Brad kręcił gałką w jedną i drugą stronę. Z głośnika pieca wydobył się charakterystyczny wah-wah. Popatrzyli na siebie i wykrzyknęli z podziwem: "Wow! To jest zajebiste!".

W istocie był to niesamowity i unikalny efekt, lecz problem polegał na tym, że w takim układzie gitarzysta nie miał fizycznej możliwości jednoczesnego kręcenia gałką potencjometru i grania na swoim instrumencie. Zatem rozglądając się po pokoju, Plunkett zauważył pedał głośności do organów Vox Continental i wpadł na pomysł. Chwycił go, wypatroszył, a następnie podłączył znajdujący się w nim potencjometr do baterii 9 V. W ten sposób mógł kontrolować wahania częstotliwości dźwięku za pomocą stopy; gdy wciskał pedał w dół, dźwięki grane na gitarze były filtrowane z niską częstotliwością, gdy w górę, z wysoką. Tak narodził się efekt gitarowy popularnie zwany kaczką.

Ruszanie stopą pedału na zmianę w górę i w dół generowało dźwięki, przypominające krzyki ludzkie, stanowiąc pomost między muzyką a komunikacją głosową. Pokochały go zastępy ówczesnych ikon rocka, na czele z Jimim Hendrixem, Ericiem Claptonem, czy Frankiem Zappą, a ponieważ ten przełomowy efekt wynaleziono w samym środku muzycznej rewolucji lat 60-tych, przez jednego z ówczesnych krytyków kulturalnych został ochrzczony mianem "niepsychotropowego wspomagacza psychodelicznego". Firma Dunlop udoskonaliła w 1982 roku konstrukcję "kaczki", tworząc swój fenomenalny efekt Dunlop GCB95 Cry Baby Wah. Przychodzi nam z dumą zaprezentować ten zacny model.

O samej kaczce

Kiedy myślisz o efekcie wah-wah, z pewnością oczyma wyobraźni widzisz Dunlopa Cry Baby. Od momentu stworzenia samej koncepcji i pierwszych jego modeli przez firmę Vox zmieniło się wiele i rzeczona "kaczka" firmy Dunlop stała się od momentu wprowadzenia na rynek standardem wśród muzyków, którzy nie stronią od zaawansowanego modulowania swojego brzmienia, a przy tym liczą na niezmiennie dobrą jakość. Cechuje się zarówno solidnością w wykonaniu; materiał użyty do jego skonstruowania to odlew ciśnieniowy, zapewniający wieloletnią niezawodność, jak i, w porównaniu do starszych modeli, większą prostotą użytkowania. Znajdziesz tu łatwo dostępną komorę baterii (nie trzeba zdejmować gumowych nóżek, aby się do niej dostać) oraz standardowe gniazdo zasilania. Pod względem brzmienia, Dunlop GCB95 Cry Baby Wah zapewnia rozpoznawalny i doceniony przez pokolenia gitarzystów klasyczny ton, co zawsze. W górnej części zakresu jest nieco przeszywający, ale pod względem właściwości i brzmienia jest jak miód dla uszu.

 

Specyfikacja techniczna

Producent Dunlop
Model GC9B5
Impedancja wejściowa 800 kΩ, wyjściowa 10 kΩ
Parametr filtra niskoprzepustowy 350 Hz ~ 450 Hz, górnoprzepustowy 1,5 kHz ~ 2,5 kHz
Poziom maksymalny wejście -8,0 dBV, wyjście +10 dBV
Maksymalne wzmocnienie góra-dół +19,5 dB, dół-góra +19 dB
Stosunek sygnału do szumu góra-dół 98 dBV, dół-góra 89 dBV
Pobór prądu 900μA
Wejścia Dwa jacki 6,3 mm
Wymiary 63,5 x 102 x 254 mm
Masa 1.68 kg
Zasilanie bateria 9V albo zasilacz 9V Dunlop ECB003E lub zasilacze DC Brick, Iso-Brick i Mini Iso-Brick (brak w zestawie)

 

Filmy i prezentacja produktu

 

Przydatne linki


Słowa kluczowe oznaczające produkt

Dunlop GCB95 Cry Baby Wah | Efekt gitarowy typu kaczka, Efekty i preampy gitarowe, Efekty i multiefekty, Instrumenty, DUNLOP, Crybaby Wah, Dunlop Crybaby Wah, Dunlop GCB95, Dunlop GCB95 Wah

Raport z ostatnich dostaw do Składu - 30/01/2024

Raport z ostatnich dostaw do Składu - 30/01/2024

30-01-2024
Nowości w naszym sklepie muzycznym! Z radością informujemy o najnowszych dostawach do naszego sklepu muzycznego. Pamiętajcie, że poniższe informacje dotyczą jedynie produktów, które wpłynęły do naszego magazynu i nie są równoznaczne z ich dostępnością w sklepie. Na aktualność asortymentu najlepiej sprawdzić na karcie każdego produktu. Ostatnie dostawy: 29 stycznia...
Raport z ostatnich dostaw do Składu - 17/10/2023

Raport z ostatnich dostaw do Składu - 17/10/2023

17-10-2023
Nowe dostawy w naszym sklepie muzycznym! 🎉🎸🎹🎤 Chcielibyśmy poinformować o najnowszych dostawach w naszym sklepie muzycznym. Zaznaczamy jednak, że podane informacje to jedynie nowości w ofercie, a nie dostępność produktów w sklepie. 13 października: Basowy combo: Promethean 20W P20 Gitary: Klasyczna 1/2 Ortega RST5-1/2, GSR180 Transparent Light...