Kluczowe cechy gitary basowej Ibanez EHB600-WNF
- Czterostrunowa gitara basowa headless z serii EHB firmy Ibanez
- Korpus z drewna okoume z komorami rezonansowymi w kolorze Walnut Flat
- Pięcioczęściowy gryf klonowo-jatobowy z podstrunnicą z jatoba
- Przetworniki α1 z aktywnym korektorem Ibanez Custom Electronics 3-band EQ
- Ergonomiczny design korpusu ze skośnym tyłem i zaokrąglonymi krawędziami
- Mostek MR5HS mono rail z regulowaną rozstawą strun oraz czarny osprzęt
Ogólny opis
Gitara basowa bez główki dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż standardu
Ibanez EHB600 WNF to instrument, który nie udaje, że jest czymś innym. Headless konstrukcja eliminuje zbędną masę, a komora rezonansowa w korpusie sprawia, że basista może grać godzinami bez odczuwania dyskomfortu w barkach. To gitara basowa stworzona z myślą o muzykach, którzy spędzają długie godziny na próbach i koncertach, gdzie ergonomia przestaje być luksusem, a staje się koniecznością. Seria EHB powstała w ramach projektu Ibanez Bass Workshop – inicjatywy, która od lat eksploruje nowe możliwości konstrukcyjne i dźwiękowe, nie bojąc się odejść od utartych schematów. Pięcioczęściowy gryf z klonu i jatoba zapewnia stabilność i wzbogacone rezonanse, podczas gdy korpus z okoume dostarcza jasne, klarowne brzmienie z solidną podstawą. Wszystko to w satynowym wykończeniu Walnut Flat, które nie krzyczy, ale elegancko szepce o jakości wykonania.
Elektronika, która nie wymaga stopnia inżyniera do obsługi
Pickupy α1 w połączeniu z trójpasmowym equalizorem Ibanez Custom Electronics to układ, który oferuje szerokie spektrum tonalne bez niepotrzebnych komplikacji. Bas osiąga szczyt przy 20 Hz, tony wysokie kulminują około 10 000 Hz, a środek koncentruje się wokół 450 Hz – każde pasmo z zakresem regulacji około ±15 dB. Brzmi technicznie? Owszem, ale w praktyce oznacza to dostęp do nowoczesnych, wyrazistych barw z obfitością średnicy i niskich tonów, charakterystycznych dla współczesnych produkcji. Przełącznik EQ bypass pozwala na przejście w tryb pasywny, gdzie potencjometr wysokich tonów pełni funkcję globalnej regulacji brzmienia – przydatne, gdy potrzeba prostoty lub gdy bateria postanowi zakończyć współpracę w najmniej odpowiednim momencie. Układ kontrolek jest intuicyjny: volume, balans pickupów, bas, środek i tony wysokie. Nie ma tu miejsca na zgadywanki, co które pokrętło robi – wszystko działa tak, jak powinno, bez filozoficznych rozważań nad interfejsem.
Konstrukcja, która nie karze za długie granie
Skośne cięcie na tylnej części korpusu. Zaokrąglone krawędzie. Dodatkowe wybranie za dolnym rogiem dla łatwiejszego dostępu do wyższych progów. To nie są ozdobniki – to przemyślane rozwiązania, które sprawiają, że gitara basowa spoczywa bliżej ciała muzyka, zapewniając lepszą kontrolę i komfort. Headless konstrukcja nie tylko redukuje wagę, ale także pozwala na utrzymanie podobnej pozycji grania zarówno na stojąco, jak i siedząc (co każdy, kto próbował przesiąść się z sofy na scenę, doceni). Mostek MR5HS z regulowanym rozstawem strun (±1,5 mm) to kolejny element, który pokazuje, że Ibanez faktycznie słucha basistów. Każdy element mostka jest indywidualnie i solidnie przymocowany do korpusu dla maksymalnego transferu wibracji, a teflonowe podkładki w mechanizmach strojących gwarantują płynną pracę. Struny montuje się i zdejmuje za pomocą klucza imbusowego od tyłu – prosto, szybko, bez ceremonii.
Dla kogo ta gitara basowa naprawdę jest
EHB600-WNF to instrument dla basistów, którzy potrzebują wszechstronności bez zbędnych kompromisów. Sprawdzi się w rękach muzyków grających nowoczesny metal, funk, fusion czy progressive rock – wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzja, klarowność i możliwość szybkiego dostosowania brzmienia do kontekstu muzycznego. To nie jest gitara basowa dla purystów vintage, którzy szukają ciepłego, analogowego gruchania – tutaj dominuje nowoczesność, otwartość i definicja. Podstrunnica z jatoba (czerwonobrązowe drewno o bogatej średnicy i ostrych wysokich tonach) w połączeniu z 24 średnimi progami daje wystarczająco dużo przestrzeni do ekspresji, choć gracze przyzwyczajeni do jumbo fretów mogą potrzebować chwili adaptacji. Skala 34 cale to standard, który nie zaskakuje, ale też nie rozczarowuje – pewny wybór dla większości stylów gry. Warto pamiętać, że każda gitara w sklepie przechodzi dokładną kontrolę pełnoetatowego lutnika, a nabywcy przysługuje bezpłatna pierwsza regulacja w ciągu 6 miesięcy od zakupu (12 miesięcy dla gitar basowych) po okazaniu dowodu zakupu. Pierwszy setup musi odbyć się osobiście w sklepie – nie da się tego zrobić przesyłkowo, co ma sens, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje każdego muzyka. Więcej informacji o usługach lutniczych można znaleźć tutaj.
Specyfikacja Techniczna
Cechy ogólne gitary |
|
| Brand | Ibanez |
| Rodzaj produktu | Gitara basowa |
| Nazwa modelu | EHB600-WNF |
| Seria | EHB |
| Kraj pochodzenia | Indonezja |
| Numer modelu | EHB600-WNF |
| EAN | 4549763374417 |
| Leworęczna | Nie |
Korpus gitary |
|
| Kształt korpusu | Bass Workshop |
| Kolor korpusu | Orzech matowy (Walnut Flat) |
| Materiał Korpusu | Okoume |
| Wykończenie korpusu | Satynowy poliuretan (Satin Polyurethane) |
Gryf gitary |
|
| Materiał gryfu | 5-częściowy klon/Jatoba |
| Siodełko | Plastikowe |
| Rozmiar progów | Medium |
| Ilość progów | 24 |
| Podstrunnica | Jatoba |
| Ilość strun | 4 |
| Montaż w korpusie | Na śrubach (Bolt-on) |
| Wykończenie gryfu | Satynowy poliuretan |
| Oznaczenie pozycji na gryfie/podstrunnicy | Białe kropki |
| Długość skali (Menzura) | 34" / 864 mm |
| Radius podstrunnicy | 400 mm |
| Szerokość gryfu na siodełku | 45 mm |
| Szerokość gryfu na X progu | 62,5 mm |
| Grubość gryfu na 1 progu | 20 mm |
| Grubość gryfu na X progu | 22 mm |
Elektronika gitary |
|
| Przetwornik przy gryfie | α1 |
| Przetwornik mostkowy | α1 |
| Układ przetworników | HH |
| Rodzaj elektroniki | Aktywna |
| Potencjometry | 1 Głośność, 1 Balans, Bass, Middle, Treble |
| Inne przełączniki | Przełącznik obejścia EQ (pasywna regulacja tonów na potencjometrze wysokich tonów) |
Osprzęt, akcesoria i pozostałe cechy gitary |
|
| Mostek | MR5HS |
| Rozstaw strun | 19 mm |
| Kolor osprzętu | Czarny |
| Klucze gitarowe | Ibanez custom headpieces |
| Struny fabryczne | .045/.065/.085/.105 |
| Strojenie fabryczne | 1G,2D,3A,4E |
| Struny fabryczne | D'Addario EXL165 .045/.065/.085/.105 |
| Gałki potencjometrów | Metalowe radełkowane płaskie |
| Dodatkowe akcesoria | Klucz imbusowy |
| Opakowanie transportowe (np. pokrowiec) | Brak |
Przydatne linki
Brak pytań do tego produktu. Bądź pierwszy i zadaj pytanie!