Fraud Blocker

Kim jest Michael Kelly? Jest gitarą!

04-10-2021

Początki firmy Michael Kelly

Firma Michael Kelly została założona w 1999 roku i na początku swojej działalności zajmowała się produkcją mandolin oraz akustycznych gitar basowych. Dopiero po dwóch latach oferta producenta została rozszerzona o gitary elektryczne i akustyczne. Już w tym czasie na rynku muzycznym byli obecni giganci tacy jak Fender, Gibson czy Epiphone, więc świeża i mało znana wówczas firma Michael Kelly musiała znaleźć sposób na zwrócenie na siebie uwagi klientów i przyciągnięcie ich do siebie. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy marką a wieloma innymi producentami instrumentów muzycznych jest postawienie bardzo dużego nacisku na nowoczesne technologie użyte w gitarach ze stale utrzymującą się wysoką jakością materiałów użytych do produkcji. Poskutkowało to powstaniem wielu gitar, które nie tylko wyglądają pięknie, ale także posiadają bardzo szerokie spektrum brzmieniowe, które jest możliwe dzięki licznym modyfikacjom obejmującym przetworniki. Gitary firmy Michael Kelly bardzo często posiadają usprawnienia, które pozwalają rozłączać cewki przystawek, oferując w ten sposób brzmienia, jakich próżno szukać w wielu instrumentach innych producentów. Marka istnieje na rynku muzycznym już ponad dwie dekady i zdołała sobie wyrobić wysoką renomę wśród muzyków na całym świecie. Szukasz gitary elektrycznej? Sprawdź, dlaczego warto rozważyć wybór instrumentu z logiem Michael Kelly.

 

Film gitarmaniaka o MK

Zanim przejdziemy do reszty prezentacji marki MK, niejako przy okazji samych gitar zachęcamy zapoznać się z kanałem Łukasza, który jako Gitarmaniak zrobił dla nas film o tych gitarach :)

 

Telecaster? Stratocaster? Les Paul? Jest tu wszystko!

Wśród gitarzystów można bardzo często zauważyć tendencję do pozostawania przy jednym rodzaju gitary elektrycznej. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdy ma własne preferencje związane z brzmieniem i komfortem podczas gry. Mówiąc o Telecasterach i Stratocasterach myślimy zazwyczaj o marce Fender, podczas kiedy mówiąc o gitarach typu Les Paul, na myśl najczęściej nasuwa się marka Gibson. Prawda jest jednak taka, że wymienione kształty można bez problemu znaleźć w ofercie innych producentów, którzy często podchodzą do nich w nieco niekonwencjonalny sposób, co pozwala odkryć gitarę na nowo. Dokładnie tak jak w przypadku gitar Michael Kelly, które są tworzone w oparciu o tradycyjne konstrukcje, ale producent zawsze dodaje własną inwencję. Miłośnicy Telecasterów znajdą coś dla siebie przeglądając serię 1950s, w której znajdą się zarówno bardzo tradycyjnie wyglądające i brzmiące gitary, jak i takie, które znacznie odbiegają od tego, do czego przyzwyczaił nas Telecaster. Jako przykład może posłużyć model 1955 Custom Collection, który został wyposażony przetwornik typu humbucker przy mostku oraz mini humbucker przy gryfie, więc nie ma tu mowy o klasycznym układzie dwóch przetworników single coil. Ponadto instrument posiada autorską modyfikację Great 8, dzięki której można rozłączyć cewki przetworników, uzyskując w ten sposób brzmienie charakterystyczne dla gitar z układem S-S. Dla miłośników Stratocasterów została przygotowana seria 1960s, a osoby preferujące kształt typu Les Paul powinny przejrzeć serię Patriot, w której znajdą się gitary, które doskonale sprawdzą się zarówno w delikatnych jazzowych brzmieniach, jak i do grania agresywnych metalowych riffów. Ciekawie prezentuje się także seria Hybrid, w której można znaleźć gitary posiadające dodatkowy akustyczny przetwornik.

 

Modyfikacje z myślą o gitarzystach

Gitary typu Telecaster, Stratocaster i Les Paul ze względu na swoją budowę znacznie różnią się od siebie pod względem brzmienia. Gitarzystom bardzo często zależy na tym, aby ich gitara dobrze sprawdzała się w graniu wielu gatunków muzycznych i właśnie w tym celu firma Michael Kelly przygotowała liczne modyfikacje, które mają za zadanie znacznie poszerzyć możliwości brzmieniowe instrumentu. Jedną z najpopularniejszych modyfikacji jest Quad Mod, która obejmuje instrumenty z przetwornikami w układzie S-S. W tradycyjnym Stratocasterze lub Telecasterze z dwoma przetwornikami typu Single Coil mamy możliwość wyboru jednego z trzech ustawień. Możemy ustawić gitarę na przetwornik przy mostku, na oba jednocześnie lub na przystawkę umieszczoną przy gryfie. Instrument z modyfikacją Quad Mod umożliwia wybór dodatkowego czwartego ustawienia, które aktywuje oba pickupy i jednocześnie wzmacnia ich sygnał, umożliwiając osiągnięcie brzmienia znanego z gitar wyposażonych w dwa humbuckery. Wśród gitar wyposażonych w układ H-H można często spotkać modyfikację Great 8, która pozwala na rozłączenie cewek jednego z przetworników lub obu jednocześnie, dzięki czemu można otrzymać aż osiem różnych brzmień. Największe pole do popisu daje modyfikacja Epic Eleven, która używana jest w gitarach z układem H-S-S. Modyfikacja umożliwia rozłączenie cewki humbuckera oraz dezaktywację środkowego pickupu. W połączeniu z pięciopozycyjnym przełącznikiem daje to aż jedenaście różnych ustawień, nie wspominając o tym, że wpływ na brzmienie ma również to, na jaką wartość ustawimy potencjometry odpowiedzialne za barwę oraz głośność.

 

Wysoka jakość od podstaw

Na brzmienie instrumentów ma wpływ wiele czynników i choć kształt gitary oraz liczne modyfikacje rzeczywiście mają bardzo duże znaczenie, to dobra gitara powinna być przede wszystkim zbudowana od podstaw z wysokiej jakości materiałów. Producent stawia zatem na wysokogatunkowe drewno nawet w swoich najtańszych modelach gitar. Nie jest zatem niczym dziwnym, kiedy przeglądając specyfikację gitar Michael Kelly, trafi się na gatunki takie jak jesion bagienny, palisander boliwijski, czy niezwykle rzadkie drewno ziricote. Gitary są wyposażone także w osprzęt wysokiej jakości, który zapewnia komfort w trakcie gry. Znajdziemy tu między innymi starannie wykonane mostki oraz solidne klucze, które wspólnie utrzymują prawidłowy strój gitary nawet po długim czasie grania. Nie można zapominać także o przetwornikach, które mają bardzo duży wpływ na to jak zabrzmi gitara. W instrumentach Michael Kelly można znaleźć każdy rodzaj przetwornika, od humbuckera, przez mini humbucker i P90, po single coil. W gitarach montowane są nie tylko autorskie przystawki, ale także modele firm takich jak Seymour Duncan oraz Rockfield.

 

Brzmienie i elegancja

Dobra gitara powinna doskonale brzmieć i cechować się wysokim komfortem podczas grania, ale nie zaszkodzi jeśli będzie także pięknie wyglądała. Również w tym celu firma Michael Kelly stosuje rzadkie i często egzotyczne gatunki drewna, które zachwycają swoim niepowtarzalnym usłojeniem. Producent kładzie bardzo duży nacisk na estetykę, dlatego stosuje wykończenie, które ma za zadanie uwydatnić walory wizualne instrumentu, zamiast po prostu go pomalować. Komu zatem warto polecić gitary firmy Michael Kelly? Instrumenty cechują się wysoką jakością brzmienia i wykonania, posiadają liczne modyfikacje poszerzające możliwości tonalne, odznaczają się wysokim komfortem podczas gry i zwykle są pięknie wykończone. Można zatem stwierdzić, że instrumenty z logiem Michael Kelly usatysfakcjonują wymagających gitarzystów, którzy cenią sobie klasyczne konstrukcje, ale chcą od gitary czegoś więcej i zależy im na wielu możliwościach budowania własnego brzmienia.

 

Gdzie je można znaleźć?

Można je odnaleźć u nas w sklepie muzycznym (skladmuzyczny.pl) oraz na naszej stronie. Gitary są podzielone ze względu na serie, kształt oraz na charakterystyczne dla MK modyfikacje. Serdecznie zapraszamy na naszą stronę oraz do naszego sklepu. Wszystkie gitary które od nas wychodzą do klientów przechodzą inspekcję naszego stacjonarnego lutnika, więc można liczyć na to, że gitara jest dopieszczona i przygotowana do grania :)

 

Polecamy sprawdzić gitary pod linkami